in

הקול של בורקינה פאסו

לויקטור דמה חסרות שלוש שיניים קדמיות. בקליפ שעשה לאחד מהשירים היותר טובים שלו, Djon Maya, נראה חיוכו הרחב של אדם שבגיל 46 הוציא את אלבומו ראשון. כשהוא פותח את פיו, נגלות שיניו החסרות אולם נחשף גם קולו העמוק והעדין, הממכר כמעט. אלבומו משנת 2008 (Victor Deme) הוא דוגמא מרהיבה לכמה יפה יכולה להיות מוזיקה אפריקאית.

התוודעתי אליו לפני כשנה. אופיר טובול, מנהל הבלוג "קפה גיברלטר", שלח לי לינק לצפייה בקליפ המדובר. מהר מאוד נפוץ האלבום כולו בקרב החברים והמשפחה. גם ברגעים אלה, בעודי מקשיב לאלבום בפעם המי יודע כמה, אני נהנה ממנו מחדש.

בדומה למוזיקה של בורקינה פאסו, ויקטור דמה לא עושה מוזיקה שאפשר להגדירה כאפריקאית אותנטית. אל מול יצאניות מוזיקה ממערב אפריקה כמו מאלי, ניגריה וחוף השנהב, בורקינה פאסו נשארה יחסית מאחור. המוזיקה המיוצרת במדינה ידועה בכך שהיא מושפעת ממסגנון הפולק, ובמוזיקה של דמה ניתן גם למצוא השפעות לטיניות רבות, חלק משיריו אף מושפעים המסלסה.

ויקטור דמה החל לפרוץ רק לאחר שלושים שנות קריירה בחוף השנהב ובבורקינה פאסו. דמה נהג לעבוד במהלך הבקרים עם אביו ובלילות היה שר בבתי הקפה של אבידג'אן, בירת חוף השנהב. בגיל 26 הוא עבר לבורקינה פאסו בעקבות הפיכה שהתרחשה שנים ספורות קודם, אך עד 2005 לא הצליח דמה לפרוץ ברמה הבינלאומי למרות זכה בשתי תחרויות כישרונות והפך לזמר מוכר בבורקינה פאסו.

רק בתחילת שנות האלפיים דמה התגלה על ידי מנהל של בר מפורסם במדינה ולאחר שנתיים חבר לעיתונאי שאף הוא הפך למעריך נלהב וביחד הם הקימו חברת תקליטים שתקדם את המוזיקה של דמה. האלבום Victor Deme הוקלט בביתו הצנוע של הזמר בשנת 2008 ובאחרונה יצא אלבומו השני – Deli.

ביוני 2008 ערך האתר הצרפתי Alter Musica ראיון עם דמה בעת שהיה בסיבוב הופעות ראשון בצרפת. הוא סיפר על האלבום שיצא באותה שנה ועל השיר שפותח אותו, Djon Maya: “השיר מדבר על סובלנות", הוא הסביר, “ועל כך שאנחנו חייבים לכבד את השכנים שלנו. אנחנו יודעים מה יקרה היום אבל אין לדעת מה עשוי לקרות מחר. אנחנו אולי בריאים היום, אבל ייתכן שיום אחד לא נוכל לעשות דבר בלי השכנים שלנו. לכן, מה שאתה לא אוהב אל תעשה לאחרים. כל אחד מאיתנו צריך שלווה וכבוד, גם אם הוא אדם עני".

ש: אחרי קריירה של שלושים שנה הוצאת את אלבום הבכורה שלך, שהתקבל בברכה רבה בצרפת. זה נגע ללבך?

ת: כן, כשהגעתי לכאן היו הרבה שאמרו לי "דמה, קניתי את האלבום שלך והקשבתי לו זמן רב". בכל מקרה, אני חושב שאני מתחיל להבין כמה דברים – מה אנשים אוהבים מבחינת כלי נגינה וטקסט, ועל זה אני הולך לעבוד עכשיו.

ש: על מה מדבר השיר שלך Burkina Musso ?

ת: בשיר אני אומר לגברים לעודד את הנשים בבורקינה פאסו, כי הן אמיצות. חלק מהן נשים חלוציות, חלקן עובדות בשדה, והן עושות עוד המון דברים אחרים. אני רואה אותן בבוקר מדוושות על האופניים בדרך לשוק או לבית. הן עושות את כל ההבדל במדינה שלנו, ואני חושב שהן לא מקבלות מספיק תמיכה.

ויקטור דמה נפטר לפני שבועות ספורים עקב התקף מלריה, וזו סיבה טובה לחזור לאחד הפוסטים הראשונים שפירסמנו ולערוך אותו כשנתיים לאחר פרסומו. פטירתו בגיל מוקדם מגיעה בתקופה בה מדינתו, בורקינה פאסו, נמצאת בתחילתו של משבר פוליטי וחוסר וודאות לגבי עתידה. רודן המדינה החל מ1987, בלז קומפאורה, נאלץ לעזוב את תפקידו לאחרונה בשל מחאה ציבורית גוברת – לאחר שניסה לרוץ לכהונה נוספת ובניגוד לחוקה המקומית. המחאה הציבורית שפרצה מאז ניסתה להחיות את רוחו את השליט הקודם, תומס סנקרה, שנחשב בעיני רבים כאחד מגדולי מנהיגי היבשת במאה העשרים (בכתבה המצויינת הזו של "אפריכאן" אפשר ללמוד עוד על המצב כיום בבורקינה).

זמן קצר לאחר מותו של ויקטור דמה נודע כי הוא הספיק לסיים הקלטה של אלבום חדש, שלישי במספר, שהיה אמור לצאת בקרוב. המפיקים של דמה פירסמו קליפ של סינגל ראשון מהאלבום, שצולם גם הוא שבועות ספורים לפני מותו, תחת השם "Yafake" – "מחילה" בשפה המקומית.

עד שהאלבום החדש יגיע, "קולות מאפריקה" שמחה להציג שעה עם מיטב השירים של ויקטור דמה. בלוז אפריקאי באיכות הטובה ביותר ביבשת. תהנו:


קישורים:

מייספייס

שני האלבומים של ויקטור דמה לשמיעה חינם בדיזר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Baaba Maal – Missing You: האלבום שהכניס אותי לעולם המוזיקה האפריקאית