in

ג'ה ויקטורי: מוזיקה בחוף השנהב

אלפה בלונדי, כוכב הרגאיי מחוף השנהב, הבטיח שהוא לא יוציא אלבום עד לסיום המלחמה במדינה. זה  ארך חמש שנים, עד 2007, אז נחתם הסכם השלום, ובלונדי הוציא את "Jah Victory". "אני מאמין שג'ה שמע את הדמעות ואת הכאב של אנשי חוף השנהב, שהתחננו אליו שיעזור להם להפסיק את מלחמת האחים", הוא אמר לאחר מכן. סמל התרבות האפריקאי חזר עם אלבום חדש, מרגש, ומלא תקווה לעתיד המדינה. אבל בלונדי שר גם בעצב על מולדתו חוף השנהב:

אל תירו על האמבולנס
חוף השנהב נפצעה
חוף השנהב נפגעה
… 
חוף השנהב שלי אני אוהב אותך
את יודעת שבקרוב או במאוחר
יום חדש יפציע
הקשת לשמיים תחזור

חוף השנהב עודנה פצועה, ובשבוע שעבר הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה בישראל שההגנה הקבוצתית על אזרחי המדינה בישראל פגה; מאות חוף-שנהבים ייאלצו לחזור בעוד חודש למקום שבו חלקם לא מרגישים בטוחים. תלוי את מי שואלים – משרד החוץ טען שכבר לא נשקפת סכנה לאזרחים בחוף השנהב, בעוד שהפליטים בישראל טוענים שהם ברחו מארצם על רקע רדיפה פוליטית.

לעיניים שניזונות מכלי התקשורת המערביים קשה לדעת איזו חוף השנהב תקבל את פניהם של הפליטים שיגורשו חזרה אליה. למרות כמה שנים שקטות יחסית, רוחות של משבר שוררות בחוף השנהב מאז 2010. הנשיא המודח, לורן גבאגבו, סרב להשלים עם ההפסד בבחירות שהתקיימו, וכמו מנהיגים אחרים בהיסטוריה הפוסט-קולוניאלית של היבשת החל להשתמש בשירותי הביטחון כדי לזרוע פחד בקרב האופוזיציה שממנה בא המועמד המנצח, אלסנה אוטורה. יותר משלושת אלפים אזרחים נהרגו בבירה אבידג'אן, עד שמליציות התומכות באוטורה צרו על ארמון הנשיאות. גבאגבו הוסגר בינתיים לבית הדין הבינלאומי בהאג ונמצא אשם בפשעים שביצע בבני עמו, ואוטורה ניצח את הבחירות שהתקיימו לפני מספר שבועות.

חוף השנהב היא בית חרושת מוזיקלי שהוליד כמה מהאמנים היפים ביותר של היבשת. בעוד מוזיקת הרגאיי העכשווית בג'מייקה נשמעת לעיתים שבעה, לא מתייחסת לזיכרון האפריקאי המכונן של האי שהביא אותה עד הלום, שניים מתוך שלושת האמנים הגדולים של חוף השנהב מייצרים מסרים אפריקאים חובקי עולם לתיקון היבשת.

טיקן ג'ה פאקולי

כשטיקן ג'ה משנה את הפזמון של סטינג, "אני אפריקאי בפריז" במקום "אני אנגלי בניו יורק" על אותה המנגינה, קשה שלא להתרגש. בקליפ של השיר הוא נראה ברחבי פריז כשהוא כותב לאמא שלו שבחוף השנהב ומספר לה את קורותיו בעיר הגדולה: "אמא, אני חושב עלייך וכותב לך (..) את רואה? אני לא רועד כאן. יש לי גג ומעט כסף (..) זה לא גן עדן וגם לא גיהנום, להיות אפריקאי בפריז".

פאקולי הוא אחת מהדוגמאות היפות ביותר של אמן אפריקאי שפרץ את הגבולות שמחוץ ליבשת השחורה – שטיח אדום נפרש תחת רגליו ברחבי צרפת, והקהל במדינה ששחררה את חוף השנהב לעצמאות כבר מכיר בעל פה את מילות השירים שלו. כמוזיקה ששורשיה נטועים עמוק באפריקה, טיקן ג'ה פאקולי מעיד על עצמו שהוא שר כדי "להעיר את המצפון" – הוא מדבר על הצדק שצריך להיעשות ביבשת, על "המדינה שהתקלקלה" , ועל הצורך של היבשת "לצאת מהעוני".

אלפה בלונדי

פאקולי ובלונדי שניהם סמלי תרבות. מבין שניהם נדמה שבלונדי עדיין שבוי בקסם של סגנון הרוטס הישן, הפחות מכני, בעוד שטיקן ג'ה פאקולי כבר הפליג בעבר אל מחוזות הדאנסהול באפריקה. בלונדי נחשב לאח הגדול של פאקולי – ולאיש ששם על המפה את חוף השנהב ואפריקה שמדרום לסהרה.

בווריאציה האפריקאית המפורסמת ל"ירושלים של זהב" שר בלונדי "ירושלים הנה אני כאן, ירושלים אני אוהב אותך". כמאמין אדוק בצורך של העולם להתאחד, הוא ממשיך לספר בשיר על העיר שבה "אתה יכול לראות נוצרים, יהודים ומוסלמים חיים ביחד ומתפללים".

ובהקשר הישראלי גם בולט השיר שכתב בלונדי על יצחק רבין, שהוא שר גם בעברית. ד"ר תמר גולן, שהייתה מחלוצות המחקר של אפריקה בישראל ונפטרה לא מזמן, הייתה אמו המאמצת עוד בשנות השבעים, לפני שהתפרסם:

"Jah Victory" היתה לאחת מיצירות הרגאיי המופלאות ביותר שנולדו מרחבי אפריקה. עם מקצב מעט יותר מודרני, בליווי גיטרות חשמליות, בלונדי הוציא אלבום שכלל להיט אחר להיט. הגרסה שלו ל"How I Wish You Were Here" פותחת את האלבום:

מג'יק סיסטם

זוגלו הוא ז'אנר מוזיקלי נפוץ בחוף השנהב שדומה במקצב שלו ל"קופה דה קאלה" שהתפרסם ברחבי מערב אפריקה. הוא התפתח בשלהי שנות השמונים, ומקושר עד היום לתנועות מחאה נגד השלטון של ארגוני הסטודנטים בחוף השנהב. הקצב והשימוש בכלי הקשה הם שני המאפיינים הברורים ביותר של הזוגלו, ביחד עם סגנון ייחודי של שירה הרמונית האופיינית לאפריקה.

"ריקוד הזוגלו" של מג'יק סיסטם:

כמוזיקה שמנענעת את הישבן, מג'יק סיסטם היא לא להקה של מילים בעלות משמעות – במקום זאת, באמצעות סלנג צרפתי והומור, היא מצליחה להעביר הוויה אפריקאית שלמה ומרקידה. המוזיקה שלהם נותנת הרבה כבוד למסורת המוזיקלית באפריקה דרך השילוב שבין הישן לחדש: מקצבים אפריקאיים מסורתיים ומוזיקה אלקטרונית.

 "Premiere Gaou" הוא אחד מהשירים המפורסמים ביותר של הלהקה:

בקליפים שהלהקה הוציאה עד כה היא שומרת על צביון אפריקאי בולט מאוד.  " Ki Dit Mié "הוא דוגמא טובה:

את כמות הלהיטים שמג'יק סיסטם הוציאה, שפרצו את גבולותיה של אפריקה לעבר אירופה, קשה למנות בכתבה אחת. ארבעת החברים ממחוז מרקורי שבבירה אבידג'אן הפכו לשם דבר במוזיקה העכשווית של אפריקה, כשמאחוריהם כבר 16 שנים של פעילות מוזיקלית ענפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Baaba Maal – Missing You: האלבום שהכניס אותי לעולם המוזיקה האפריקאית

ריצ'רד בונה: ג'אז מקמרון