in ,

קולות מאפריקה: אנג'ליק קיג'ו

"לפני כמה ימים, פרסמתי בפייסבוק את ההופעה המתוכננת שלי ב-Carnegie Hall לכבודה של הזמרת הדרום אפריקאית מרים מאקבה, אשר נודעה ברבים כ"מאמא אפריקה". התעצבתי לקרוא את התגובה הבאה: 'במקום מאמא אפריקה, היא צריכה להיקרא מאמא אבולה' ו-'אני סקרן לדעת אם היא מביאה איתה אבולה'.

נראה שברגע אחד, כל הדעות הקדומות, הנאיביות והמרושעות על אפריקה צצו שוב. האבולה החזירה את הפחדים ואת הפנטזיות על אפריקה כ'לב המאפליה', והפחד שמעוררת המחלה מאיים להסיג את אפריקה, את ההתקדמות והדימוי שלה, עשרות שנים אחורה". 

אנג'ליק קיג'ו מבנין שבמערב אפריקה איננה רק זמרת בעלת קול עוצמתי. לסגולות המיוחדות של המוזיקה שלה נגיע מיד, אולם קודם לכן נתייחס לשורות אלה שנלקחו ממאמר שכתבה ל"ניו יורק טיימס" לפני כעשרה ימים. לא סתם בחר בה העיתון הנחשב לדבר אל המערב בשמן של נשים אפריקאיות על מגפת האבולה. "הדיווה הראשונה של אפריקה", כפי שכינה אותה מגזין הטיימס, מסתובבת בכל העולם כבר עשרות שנים. היא שרה, אבל גם כותבת ומדווחת כשגרירה של רצון טוב מטעם UNICEF על הנעשה במדינות היבשת ובמדינות עולם שלישי ברחבי העולם.

אנג'ליק קיג'ו היא אחת מהזמרות האפריקאיות הבודדות אשר מופיעות בהוצאה המחודשת של השיר "Do They Know It's Christmas?" (התשובה של אפריקניסטים לשאלה המכלילה הזו: לא, חלק מאלה שנדבקו במחלה הם מוסלמים), שהכנסותיו הוקדשו למלחמה במגפה. עם כל הביקורת על הריח הקולוניאליסטי החריף שנודף מההוצאה המחודשת של השיר, עצם היותה אחת הדמויות היחידות מאפריקה בשיר מעיד עליה הרבה כאישה, וכסמל לא רק באפריקה אלא גם ברחבי העולם. לא בכדי כלל אותה ה-Guardian ברשימת 100 הנשים מעוררות ההשראה בעולם. כמו שקרה עם סמלי תרבות אחרים ביבשת שניסו את מזלם במעבר מתרבות פופולרית לפוליטיקה, כמו הכדורגלן הליברלי ג'ורג' וואה או וויקליף ז'אן האמריקאי בעל שורשים בהאיטי, דף פייסבוק שנפתח לאחרונה קורא לקיג'ו לרוץ לנשיאות בנין בבחירות שיערכו ב-2016.

האם זה יקרה? "אני עוקבת על כך ממרחק", היא ענתה לאחרונה, "אבל אני לא רוצה שזה יפריע  לחיים שלי כי כרגע אני לא שם. אין לי דבר עם פוליטיקאים. כאשר אנשים שואלים אותי 'האם את לא עוסקת בפוליטיקה?' אני עונה: 'אני אוהבת את המיקרופון שלי'".

נתחיל עם הלהיט הנצחי והגדול ביותר של קיג'ו:

אנג'ליק קיג'ו נולדה בשנת 1960 בעיר (Cotonou) שבמדינת בנין, הגובלת במערב אפריקה עם טוגו במערב וניגריה במזרח. ההיסטוריה של בנין עתיקת ימים: במשך כשלוש מאות שנה (1600-1900) שכנה בה ממלכת דהומיי (Dahomey) אשר הייתה אחד מהמרכזים החשובים במערב אפריקה של סחר העבדים הטרנס-אטלנטי (ממלכת דהומיי סיפקה 20% מסך כל העבדים אשר יוצאו מאפריקה לאמריקה ואירופה). הצרפתים כבשו את הממלכה בשנת 1894 והיא היתה לחלק ב"מערב אפריקה הצרפתית" וכונתה "דהומיי הצרפתית", עד שקיבלה עצמאות בשנת 1960 ושמה שונה ל"רפובליקת דהומיי", ולאחר מכן ב-1975 לבנין.

קיג'ו החלה לשיר כבר כשהייתה ילדה, ובמהרה התפרסמה ברחבי בנין בזכות הביצוע שלה לשיר Les Trois Z של מרים מאקבה. בהמשך הופיעו השתיים ביחד מספר פעמים, ועבור קיג'ו זה היה התגשמות של חלום. כבת לאם כוריאוגרפית ובמאית תיאטרון ואב שניגן וצילם להנאתו, היא החלה להופיע עם אחיה כבר כשהייתה בת 9, כסולנית להקת Kidjo Brothers Band. ההתקדמות שלה הייתה מהירה: בגיל 15 כתבה שירים, וכשהייתה בת 19 התבקשה ע"י תחנת רדיו מקומית לבצע את אחד השירים שלה. כפעילה צעירה נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, היא הקדישה את השיר למאבק במשטר ולוויני, אשתו של נלסון מנדלה.

ההקדשה הזאת בתחנת הרדיו הקנתה לה פרסום ארצי, ובמהרה היא הוזמנה להקליט את אלבום הבכורה שלה – (Pretty (1980. האלבום זכה לתהודה ביבשת, אולם קולה נשמע ברחבי אירופה רק החל משנות התשעים, כאשר הוציאה את האלבומים השלישי והרביעי (Parakou ו- Logozo) אשר זכו לפרסום רב. באלבום הרביעי ניתן לשמוע לראשונה שניים מלהיטיה הגדולים ביותר: "We We" ו- "Batonga". אחרי 14 אלבומים, סיפור החיים שלה פורסם בביוגרפיה "Spirit Rising: My Life, My Music", שבה היא מספרת על הפעילות שלה ב-UNICEF וכן בקרן "Batonga" אותה הקימה עבור קידום השכלה של נערות ונשים באפריקה. פעיל זכויות האדם דסמונד טוטו אחראי על ההקדמה של הספר, והזמרת אלישיה קיז כתבה את המבוא.

אגב אלישיה קיז, השתיים הופיעו בערב לכבוד יום הולדתו של נלסון מנדלה בשנת 2009:
איך אפשר להגדיר את המוזיקה של קיג'ו? קשה להכליל. מדובר ב"פיוז'ן" המבוסס על המוזיקה המסורתית והמודרנית של בנין, בשילוב ז'אנרים אותם ספגה בפריז וכן בניו יורק, שם היא מתגוררת לאחרונה. במיקסטייפ שהכנו לכבודכם תוכלו לזהות שלל השפעות: סמבה, גוספל, ג'אז, רומבה ואפרו-פאנק, אני שומע  בה בעיקר הרבה דיסקו משנות השמונים. מבין כל הסגנונות, לדעתי מדובר בעיקר במוזיקת נשמה נהדרת. אנחנו בטוחים שתיהנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חמישה דברים מאפריקה ששמענו השנה

קולות מאפריקה: אומו סנגרה ומאלי אחרי ההפיכה