in

קולות מאפריקה: נורה מינט סימאלי

אופיר בלום

יש אינספור דרכים להבדיל בין האמנים והסגנונות השונים של הבלוז המדברי. לפעמים זה בכלל לא בלוז אלא רוק טוארגי (טמיקרסט, טרקאפט) ולפעמים זה פולק אפריקאי (סמבה טורה). נורה מינט סימאלי אומנם קרובה יותר לאפשרות הראשונה מאשר לשנייה, אבל היא יותר מתאימה להגדרה קצת אחרת (אם אנחנו מחויבים להגדרות) – פסיכדליה אפריקאית-ערבית. הפסיכדליה במוזיקה של נורה היא תוצאה ישירה של הגוונים השונים שמרכיבים את המוזיקה שהיא יוצרת. מוזיקה שמתחילה מהמקורות שלה, הן ברמה המשפחתית והן ברמה הלאומית.

מוזיקה הייתה סביב נורה מרגע שבו היא נולדה. אביה הוא Seymali Ould Ahmed Vall, מוזיקאי ומקור ההשראה הישיר העיקרי שלה. האמא, Dimi Mint Abba, הייתה אחת הזמרות המפורסמות ביותר במאוריטניה (ואני מבטיח כאן ועכשיו שאנחנו נכתוב עליה בהרחבה בעתיד). ההופעות הראשונות של נורה היו למעשה הופעות משפחתיות של אמא, בה היא שימשה כזמרת ליווי. במאוריטניה הייתה דימי תחת מעמד קרוב לזמרת הלאומית, סמל למוזיקה השורשית של מאוריטניה. הבת נורה לקחה את השורשים המשפחתיים, והמשיכה את הדרך שההורים שלה התחילו.

מעבר לחיבור השורשי המשפחתי שלה, נורה מייצגת את ההיסטוריה המוזיקלית של מאוריטניה בשתי צורות נוספות. היא נציגה של מסורת הגריוט (griot) שמקורה במערב אפריקה. מסורת הגריוט אומרת שמוזיקאי צריך להיות יותר מכותב ו/או מלחין. המוזיקה שלו צריכה וחייבת להיות מחוברת להיסטוריה של המקום ממנו הוא מגיע, היא חייבת בקונטקסט שמתחבר להיסטוריה ומהלל אותה. בו זמנית, המוזיקה והשירה שהוא יוצר חייבת להיות מחוברת לעיתים לאירועים חברתיים עכשוויים. במילים אחרות, הגריוט הוא מייצג היסטורי של התרבות ממנה הוא מגיע והוא זה שגם מעדכן לאן התרבות הזאת הולכת.

המסורת הזאת קשורה באופן רחב יותר לקבוצה האתנית הגדולה ביותר במאוריטניה, המורים (Moors), ערבים מוסלמים ממוצא ברברי אשר הגיעו מצפון-מערב אפריקה שהמורשת שלהם הולכת אחורה עד ימי הביניים. המוזיקה המורית בעיקרה היללה לוחמים גדולים מהעבר וכן שרה למענם של פטרונים ששילמו לאותו מוזיקאי. היות ושני הסוגים האלה לא רלוונטיים בעת החדשה, המוזיקה של נורה מתעסקת יותר בתפקיד אחר שהיה למוזיקאים המורים – הפצת חדשות והפצת סיפורים. בעת העתיקה מוזיקאים מורים השתמשו בשירים כדי להעביר חדשות, מסרים וסיפורים מכפר לכפר, ובעת הזאת נורה מעבירה את המורשת הזו דרך הופעות בכל מאוריטניה והחל מהשנים האחרונות גם בכל העולם.

בהקשר זה השירים שנורה כותבת אומנם מתייחסים לתרבות המורית העתיקה והמאוריטנית היותר עכשווית, אבל יותר בהקשר חברתי רחב ופחות בהקשר פוליטי. לא חסרות צרות מדיניות במאוריטניה, והמסרים הפוליטיים במוזיקה שיוצאת ממערב אפריקה (למעשה בעיקר ממאלי, שכנתה של מאוריטניה) כבר דוברו לעייפה, אך נורה לא מתעסקת בהם בשיריה – אלא בעיקר בתפילות איסלאמיות (אותן נורה מגדירה כ-Peacefull Islam) ובשירי אהבה עם משמעות חברתית עדינה, לדוגמה השיר Hebebeb בו מתואר גבר שמבקש מאישה לשיר לאישה אחרת, שלה כבר יש בן זוג, כדי להביע את אהבתו אליה מרחוק.

הצורה הנוספת שבה נורה היא מאורטיניה עצמה היא הכלי שעליו היא מנגנת – ארדין (Ardin). הארדין הוא לא רק כלי שייחודי למאוריטניה בלבד, הוא כלי שייחודי לנשות מאוריטניה בלבד. מסורתית, נשים ורק נשים מנגנות על כלי דמוי-נבל הזה. הצלילים שנדלים מהארדין הם מחוספסים יותר מהקורה, לצורך השוואה, ומשתלבים עם שפת האזור שנשמעת גם היא, יותר קשוחה.

כלי הנגינה ארדין, Ardin
כלי הנגינה ארדין, Ardin

על אף הצלילים הקשוחים הארדין הוא כאמור סוג של נבל בסופו של דבר, ומביא רק חצי מהייחוד של המוזיקה של נורה.. החצי השני הוא הפסיכדליה שמגיעה מהגיטרה החשמלית עליה מנגן בעלה, Jeiche Ould Chighaly. השילוב הזה בין המסורת העמוסה במוזיקה ובליריקה של נורה להיפנוט בגיטרה של בעלה שהופך את האלבום האחרון שלה, Tzenni, לאחד מהדברים הטובים ביותר שיצאו ממערב אפריקה ב2014.

למרות שטכנית מדובר באלבום השלישי של נורה, הלכה למעשה זאת הבכורה שלה בלייבל גדול (Glliterbeat, אלא מה). שני הקודמים הופצו בעיקר בתוך מאוריטניה עצמה, אבל החל משנה שעברה האלבום החדש נורה עולה למה שהוא אולי השלב הבא של הגריוט. לא רק להיות היסטוריון ומשורר מוזיקלי של התרבות ממנה אתה מגיע, אלא גם להיות שגריר שלה.

קולות מאפריקה שמחה להגיש לכם מיקסטייפ בן ארבעים דקות של אחד השמות החמים במוזיקה האפריקאים כיום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קולות מאפריקה: Awesome Tapes From Africa

קולות מאתיופיה וזנזיבר: פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת