in ,

קולות מאפריקה: אמרה טורה ומוזיקה אפרו-קובנית

אופיר בלום

"Latin music, is it really foreign to us Africans? I don't think so. Listen to the drums, to the rhythm. It all seems very close to us – it feels like it’s our own culture”

אמארה טורה על מוזיקה לטינית לאפריקאים

התגלית של אמרה טורה היא דוגמה מעולה לאחד הדברים המהנים ביותר שיכולים לקרוא לך, בתור חופר מוזיקה. במקרה שלי לא היה מדובר רק על גילוי של אמן שעליו לא שמעתי לפני, אלא גם גילוי זווית שלמה של תופעה מוזיקלית שלמה אשר ידעתי על קיומה באופן כללי, אבל מעולם לא בדקתי אותה לעומק, בטח שלא באופן נקודתי כל כך. אני מניח שהדבר יכול לקרות גם כשאתה חופר שנים בסגנונות ספציפית וכשאתה (יחסית) מתחיל כמו עבדכם הנאמן, אבל בכל פעם שזה קורה – וזה קורה לי הרבה בחודשים האחרונים כפי שקוראי הבלוג אולי ישימו לב, הדבר משול למציאת אוצר. במקרה שלפנינו מדובר לא רק במציאת אוצר, אלא במציאת אוצר שונה לגמרי ממה שחשבתי שאמצא.

כשראיתי לראשונה את השם Amara Toure חשבתי על מספר דברים. זה התחיל ב"יש! מאלי!", המשיך עם "מה, יש עוד אחד מהמשפחה הזאת?!". חקירה קצרה הראתה שאמרה לא מגיע ממדינה המדהימה הזאת אלא ממדינה מדהימה אחרת – גינאה. מכך מן הסתם שאין קשר בינו ובין המשפחה המפורסמת. לא עלי פרקה, לא ויאה פרקה, לא סמבה, לא כלום. "נו טוב", אמרתי, "לא פעם ראשונה שזה קורה וכנראה שם המשפחה טורה במאלי הוא כמו שם משפחה כהן פה". ואז שמעתי את האלבום שלו, אסופה של הקלטות שעשה במהלך שנות השבעים ועד 1981, לאחר שמיעה של שיר וחצי כבר עלתה המחשבה השלישית – "מה הקשר עכשיו מוזיקה קובנית?".

יש קשר, והוא למעשה ממש לא נדיר. הקשר אומנם מוכר וידוע יותר מהכיוון השני – קרי, מוזיקה ואמנים ממרכז ודרום אמריקה שאפשר לשמוע את ההשפעות האפריקאיות בתוכם. אבל מסתבר שגם בכיוון השני, וספציפית במערב אפריקה הקשר הזה חי, קיים, ומרתק. למעשה, אם כבר האזנתם מתישהו לאלבום הבכורה של Buena Vista Social Club מ-1997 או שכבר התוודעתם לפרויקט האולסטארס שהוציא את Afrocubism  ב-2010 אתם כבר יודעים על הקשר המוזיקלי-טראנס-אטלנטי בין קובה במרכז אמריקה למאלי במערב אפריקה. במידה ואתם לא ואין לכם מושג מאיפה הקשר הזה מגיע וכמה אחורה הוא הולך, הנה סיכום קצרצר.

בפשטות, הקשר הזה נע על מקצבים דומים. בשנות הארבעים מוזיקאים במערב אפריקה החלו להיפתח לתרבויות שונות ממרכז ודרום אמריקה בעקבות ספינות שהגיעו מקובה. הם שמו לב שהמקצבים המלודיים והריטמיים בין המוזיקה השורשית במערב אפריקה – ספציפית סנגל וגינאה –  והמוזיקה ממרכז אמריקה דומים מאוד. במהרה החלה להתפתח סצינה מוזיקלית שלמה של ילדי המקום שאומנם שרים בניבים המקומיים ובצרפתית, אך הסגנון המוזיקלי שלהם הוא שונה וייחודי: אפשר לשמוע גם בשפה וגם בכלים את ההשפעות האזוריות ועם זאת, יש במוזיקה הזאת הרבה ממבו שמרחיק עד מרכז אמריקה והקאריביים.

התפתחות הסגנון המוזיקלי סימנה גם את עלייתו של אמרה טורה לתודעה הסנגלית החל משנות החמישים ועד תחילת השמונים. טורה, פרקשניסט וזמר, הגיע ל-Le Star Band de Dakar, ה-קולקטיב בו מוזיקאים מסנגל השתפשפו בטרם הפכו לכוכבים גדולים והפך אותם לאחד ההרכבים הטובים והחשובים ביותר בדקר (בירת סנגל) של אותה תקופה. לאחר שהרגיש שמיצה את דקר, שיש צורך להרחיב את המסר למקומות נוספים, עבר טורה לקאמרון שם הקים את ה- Black and White Ensemble איתם הקליט את מה שמוצג באלבום האוסף כמחצית הראשונה של השירים. מחצית שמורכבת מסגנון חם, מזיע, אפלולי ונוגה של ממבו ובוגאלו. הדוגמאות הבולטות ביותר הן N'nijo עם הסקסופון הכפול המהפנט שלו שפותח את האלבום והשיר הרביעי באלבום, Lamento Cubano שהוא יצירה פשוטה אבל מהפנטת.

ארבעת השירים האחרונים באלבום הם ארבעת ההקלטות האחרונות שלו, אותם עשה בגבון ב-1980 עם Orchestre Massako. גם כאן המקצב האיטי גורם לך להרגיש כאילו אתה באמצע הופעה אפלולית עם קצת אור, קצת מוחיטו וסיגריה מתחוזקת קטנה ליד. עם זאת, אפשר לשמוע את התפתחות הסאונד ואיכות הקלטת המאסטר המאוחרת יותר, מהודקת טוב יותר מאשר החלק הראשון.

אחרי שיא כמו ההקלטות של טורה בגבון, לאן אפשר להמשיך? מסתבר שהתשובה הכנה היא לשום מקום. אני מתכוון, מילולית לשום מקום – כי לשם טורה נעלם. אין שום הקלטה או פיסת מידע מהימנה שיכולה להגיד מה קרה אמרה לאחר שהפרויקט בגבון הסתיים. הוא נעלם, חזר לאלמוניות כלעומת שבא. אלמוניות שנמשכה עד עכשיו, כשגיליתי את האוצר הזה בעזרת הקלטות המאסטר החדשות ש-Analog Africa  הוציאו. הקלטות שהם אוצר שלימד אותי על השפעת המוזיקה הלטינית על מערב אפריקה כחלק מהקשר האמיתי והמרתק שאמרה עמד עליו לפני יותר כ-60 שנה – הקשר האפרו-קובני.
"קולות מאפריקה" מביאה את בשורת המוזיקה האפרו-קובנית! מיקסטייפ בן חצי שעה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קווים לדמותה של הקורה: חלומות, היסטוריה, וטומאני דיאבטה

ממיסיסיפי ועד מאלי: מסעותיה המוזיקליים של משפחת פארקה טורה